- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 115 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÇALIŞMA RAPORU

07 Kasım 2020 - 588 kez okunmuş
Ana Sayfa » Afişler»ÇALIŞMA RAPORU
ÇALIŞMA RAPORU

EĞİTİM İŞ İSTANBUL 5 NOLU ŞUBE

DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU

Eğitim-İş 5 nolu şubemiz üç yıl önce çağdaş cumhuriyet eğitimcilerinin OHAL baskısı ile susturularak laik, demokratik Cumhuriyetimizin ve Atatürk devrimlerinin üzerine gerici karanlığın çökertilmeye çalışıldığı zorlu bir süreçte kuruldu. “Önce Ülke Sonra Sendika”  anlayışı ile barışı, kardeşliği, özgürlüğü, demokrasiyi, adaleti ve emeğin değerini yüceltmeyi mücadele ilkeleri olarak belirlemiş bir direnç örgütü olduğunun bilinciyle kararlılıkla kurulduğu ilk günden beri yoluna devam etmiştir.

Bu ilkelerimizle yürüttüğümüz görev süremiz boyunca, hem ülkemizin kurucu değerlerine,  emeğimize, ülkemiz demokrasisine, laik ve çağdaş eğitim ilkelerine dönük saldırıları, hukukun ve adaletin yok sayılmasını, çocuk ve gençlerin çağdaş değerlerden uzaklaştırılma girişimlerini gözden kaçırmadan tek tek değerlendirdik. Görev süremiz boyunca laik çağdaş, demokratik Cumhuriyetimize, emeğimize,  okullarda yürütülen bir takım vakıf ve cemaat projeleriyle; laik, bilimsel, çağdaşeğitimin terkedilmesi yolundaki girişimlerin karşısında siper olma sorumluluğumuzun bilinciyle hareket ettik. Ziyaret ettiğimiz okullarda öğretmen arkadaşlarımıza bu konudaki düşünce ve duruşumuzu en sade bir dille anlatmaya çalıştık. Genel merkezimizin gündemlerini ve tespitlerini işyerlerine taşıdık.

Değerli ARKADAŞLAR; ülkemiz baskı, korku ve hukuksuzlukla karanlığın hâkim kılınmaya çalışıldığı bir süreçten geçiyor. Bizim en temel sorumluluğumuz bu karanlığa bir mum yakmak olmalıdır. Bu ülke insanının bugün ve yarın yaşanabileceği kötü günlerden kurtulmasının tek yolu karanlığa karşı mücadele etmektir. Bu da birlikte güç olabilmekle mümkündür. Bizler aydınlığa giden yolun umut ile birlikte güç olabilmek olduğunu biliyor, güneşli ve güzelgünlere dair umutlarımızı her gün biraz daha tazeliyoruz.

ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARIMIZ

Şube yönetim kurulumuz göreve başladığı tarihten itibaren öncelikli çalışmalarını örgütlenme çalışmaları olarak sürdürmüş, şubemizin sorumluluk bölgesinde bulunan Arnavutköy, Bağcılar, Başakşehir, Çatalca, Esenler, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçelerimizde bulunan okullarımız ziyaret edilmiştir. Bu ziyaretlerde üyelerimizin görüş ve önerileri alınmış, sendikal çalışmalarımızı eğitim emekçileriyle buluşturmak üzere sendika panolarımız gündemi takip eden afişlerle güncellenmiştir. Örgütlenme çalışmalarımız kapsamında sendikamız tanıtılmış, yeni üyelerin kazanılmasına çalışılmıştır.

Şubemiz sorumluluk bölgesinde yer alan ilçelerimizde ilçe temsilciliklerimiz oluşturulmuştur.

EYLEM ve ETKİNLİKLERİMİZ

·         17 Nisan Köy Enstitülerinin kuruluş yıl dönümünde Eğitim İş İstanbul 5 No’lu şube olarak, Çatalca Eğitim-İş Temsilciliğimiz önderliğinde Çatalca Belediyesi, Eğitim-Sen, Anadolu Eğitim Sendikası ve Tüm Yerel Sen ile birlikte ortaklaşa ”Köy Enstitülerinden Günümüze Eğitim”panelimizi üyelerimizin katılımı ile gerçekleştirdik.

  • Eğitim-İş İstanbul 5 No’lu Şube olarak 2018 yılında, Uluslararası İşçi Sınıfının Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalarla birlikte “Şeker vatandır, vatan satılmaz” sloganıyla Uşak’ta alandaydık. Eğitim-İş İstanbul 5 No’lu Şube olarak, başta Uşak olmak üzere ülkenin her yerinde alanlarda sergilediğimiz kararlı ve dik duruşla, her 1 Mayıs’ta olduğu gibi bu 1 Mayıs’ta da sömürüye karşı iş, ekmek ve özgürlük; sömürgeciliğe karşı bağımsızlık bayrağını dalgalandırdık.
  • 11 Eylül, 2018 tarihinde Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde Eğitim-İş olarak; karma eğitimi sonlandırma girişimlerine izin vermeyeceğimizi, Cumhuriyet kazanımlarını geriletecek olan bu girişimleri yargıya taşıyacağımızı, ülkemizin geleceğini oluşturacak çocuklarımızın, akıl, bilim ve sanat ortamında barış ve huzur içinde verilen bir eğitim sistemiyle yetiştirilmesi için her türlü dayatmanın karşısında olacağımızı basın açıklaması yaparak tepkimizi ortaya koyduk.
  • Sonbaharın güzelliklerini birlikte yaşamak için; üyelerimizin katılımı ile

Maşukiye-Yedigöller gezimizi yaptık.

  • Eğitim-İş olarak, Türkiye genelinden örgütlerimizin geniş katılımıyla, 3 Mart Devrim Yasalarının Kabulünün 95. Yıldönümünde, laik, bilimsel, çağdaş, ulusal eğitime ve cumhuriyet devrimlerine sahip çıkma kararlılığımızı göstermek için Ulus’taki ilk Meclis binasının önünden Anıtkabir’e yürüdük.
  • Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Mücadelesini başlatmak için Bandırma Vapuruyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelişinin 100. Yıldönümünü, İstanbul 5 Nolu Şube üyelerinin yoğun katılımıyla ve büyük bir coşkuyla Samsun’da kutladık.
  • Görev süremiz boyunca üyelerimizin işyerlerinde yaşadıkları idari baskı, mobbing gibi sorunlara sendikal ve hukuksal destek sağlanmıştır. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda hak kayıpları ile ilgili dilekçeler hazırlanmış, yaşadıkları sorunlarda üyelerimiz yalnız kalmamıştır.

Değerli Genel Kurul Üyelerimiz ve Konuklarımız;

Düşünsel ve eylemsel önderlerimizden Fakir Baykurt’un Bağımsız Sendika ve Bağımsız Türkiye söylemi, Eğitim-İş’in şiarı olmuş ve olmaya devam edecektir.

Eğitim-İş’i var eden sebeplere kendisini dayandıran ve Eğitim-İş’in önüne koyduğu hedefleri kendisine sorumluluk olarak yükleyen bir örgüt olarak mücadeleye devam edeceğiz.

1’inci Olağan Genel Kurulumuzu gerçekleştirdikten sonra genel kurulumuzun iradesi ile göreve gelecek olan yönetim kurulumuzun da sürdüreceği bu zorlu ve onurlu mücadelede siz değerli üyelerimizin desteği ile bayrağın daha yukarılara taşınacağına dair umutlarımız büyüktür.

Çocuklarımıza onurlu bir gelecek ve yaşanabilir bir ülke bırakma görevimizin bilincinde olarak mücadelemizi hep birlikte sürdüreceğiz.

 Yaşasın Eğitim-İş

Yaşasın Birleşik Kamu İş

Yaşasın Tam Bağımsız ve Demokratik Türkiye Mücadelemiz

Yolumuz aydınlık, mücadelemiz kutlu olsun.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar