- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 117 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MÜSTEŞARIN YALAN VE YANDAŞLIK PERFORMANSI

11 Haziran 2018 - 487 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»MÜSTEŞARIN YALAN VE YANDAŞLIK PERFORMANSI
MÜSTEŞARIN YALAN VE YANDAŞLIK PERFORMANSI

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) seminerinde konuşan müsteşar Yusuf Tekin, hem göz göre göre yalan söylemiş, hem de tarafsız bir bürokrat değil, bir partizan olduğunu ortaya koymuştur.

Öğretmenlerin mesleki kariyerlerini, öğrencilerinin, meslektaşlarının ve çoğunluğu yandaş sendikadan atanmış okul yöneticilerinin notlarıyla belirleyecek olan Performans Sistemini bir reform gibi sunan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, aynı konuşma içinde  “Öğretmenleri, öğrencilerine değerlendirtmeyeceğiz” demiş, birkaç dakika sonra da “Fakat velilere ve öğrencilere sormamak mümkün değil” diyerek kendisiyle çelişmiştir.

Programın adı “Performans Değerlendirme Sistemi” olmasına rağmen asıl niyetin performans ölçme değil, mesleki ihtiyaçları belirleme olduğunu iddia etmiştir.

Muhalif sendikaları “anlamsız tepki vermekle” suçlayan Tekin, bu sistemin taslağı oluşturulurken eğitimin paydaşları olan bizlere neden danışılmadığı noktasını yine karanlıkta bırakmıştır.

Tekin, Performans Sistemine dair sendikalardan ve üniversitelerden görüş istediklerini söyleyerek bir demokrat imajı çizmeye çalışmış, ancak bu görüşleri sistemi kamuoyuna açıkladıktan, yani iş işten geçtikten sonra istediklerini belirtmemiştir.  Lafta demokratlık, sözde bürokratlık kadar kendisini belli etmiştir.

Tekin’in çizdiği yalancı pembe tablo, seçime giderken haklı olarak hükümete tepkili olan eğitimcileri yumuşatma çabasıdır. Tüm gerçekliği ve olan biteni birebir yaşayan eğitimciler her şeyin farkındadır. MEB’in gerçekliği çarpıtma girişimi başarıya ulaşamayacak, bugüne kadar yaptıkları her şey gibi başarısız olacaktır.

Atanamayan, haksız yere sürgün edilen ya da işinden koparılan yüz binlerce eğitimci varken, Tekin, konuşmasının devamında AKP’nin 16 yılda eğitimde nasıl “reformlar” yaptığını anlatmış ve adeta oy isteyen bir AKP’li vekil adayı profili çizmiştir.

Tekin, açık olan 109 bin öğretmen kadrolarının tamamına atama yapılmamasının sebebini, “Halen Eğitim Fakültelerinde okuyan 700 bin öğretmenin gelecek hayallerini canlı tutarak oyalamak gerektiği” şeklinde ifade etmiştir. Sadece bu bile eğitim fakültelerine öğrenci alımında ne kadar plansız olduklarını göstermeye yeterlidir. Ayrıca atama bekleyen yaklaşık 430 bin öğretmenimizle dalga geçmektedir.

Seçimlerde aday olan siyasetçilerin bir yılda 180 bin öğretmen atama sözünü eleştiren Tekin, yine bir bürokrat gibi değil bir siyasetçi gibi konuşmuştur.

Eğitim-İş olarak tüm öğretmenlere canlı izlettirilen bir yayında siyasi açıklamalar yapan MEB Müsteşarı Tekin’i kınıyor ve gerekli hukuki çalışmaları yapacağımızı belirtiyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :