- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 115 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖĞRETMENLERİN BANKA PROMOSYON ÇİLESİ

10 Ekim 2018 - 1.337 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»ÖĞRETMENLERİN BANKA PROMOSYON ÇİLESİ
ÖĞRETMENLERİN BANKA PROMOSYON ÇİLESİ

Sözleşme dönemi başladı. Bankalar öğretmenlere “tutturabildiğine” usulüyle teklif veriyor…

Yeni eğitim yılının açılmasıyla birlikte öğretmenlerin maaş ve ek ders ücretlerinin yatacağı bankalar da belli oluyor. İlçe Milli Eğitim müdürlükleri ve yandaş sendika Eğitim Bir-Sen’in inisiyatifinde olan banka sözleşmeleri, birçok bölgede yapıldı.

İstanbul’da birçok ilçe bankalardan teklifleri alıp sözleşmelerini yaparken bazı ilçelerde çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Maaşların yatırılmasına bir hafta var ama bazı ilçeler daha sözleşme yapmamış durumda.

Eğitim yılı açılınca bankalar, ilçe Milli Eğitim’lere teklif götürüyor, öğretmenlere verecekleri promosyon miktarını belirliyor. Promosyon denilen şey, bir ilçedeki öğretmenlere anlaşılan banka tarafındna ödenen yıllık ücret. Çünkü banka, öğretmenlerin maaş ve ek ders ücretlerini bir yıl boyunca işletiyor ve bu ücretler üzerinden para kazanıyor. Bu kazançtan da öğretmenlere oldukça küçük bir pay veriyor.

Örneğin, Halk Bankası‘yla anlaşan İstanbul ilçelerinden Çatalca’da bu ücret 2 bin 200 lira, Zeytinburnu’nda 2 bin lira, Bahçelievler’de ise bin 900 lira. Promosyonlar bu yıl belirtilen civarlarda iken, İstanbul’un ilçesi Bağcılar’da öğretmenlere bin 300 lira teklif edildi. Maaşlarını almayı bekleyen öğretmenler şaşkın.

Promosyon miktarı, ilçelerdeki öğretmen sayılarına göre belirleniyor. Çünkü ne kadar fazla öğretmen varsa, o kadar fazla parayı işletmiş oluyor banka. Çatalca’da yaklaşık 600 öğretmene 2 bin 200 lira promosyon ödenirken, Halk Bankası’nın yaklaşık 5000 öğretmene sahip Bağcılar’a bin 350 lira teklif vermesi öğretmenleri isyan ettirdi. Bu teklifi reddeden ve revize isteyen öğretmenler bu kez de bin 50 liraya düşürülmüş ve taksitle ödeneceği belirtilmiş bir teklifle karşılaştı.

Bağcılar ve Bağcılar gibi birçok ilçedeki öğretmenler şimdi, kara kara sürecin nasıl sonuçlanacağını düşünüyor.

TOPLUMSAL HABER SİTESİ

https://www.toplumsal.com.tr/gundem/ogretmenlerin-banka-promosyonu-cilesi-basladi-h34166.html

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar