- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 115 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ŞUBE YÖNETİCİMİZİN TOPLUMSAL GAZETESİ RÖPORTAJI

25 Eylül 2018 - 746 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»ŞUBE YÖNETİCİMİZİN TOPLUMSAL GAZETESİ RÖPORTAJI
ŞUBE YÖNETİCİMİZİN TOPLUMSAL GAZETESİ RÖPORTAJI

Eğitim İş İstanbul 5 No’lu Şube Genel Sekreteri Öğretmen Oya ADIYAMAN’ ın Toplumsal Gazetesi’ ne verdiği röportaj

 

 

Eğitim İş Sendikası İstanbul 5 Nolu Şube Sekreteri ve 23 yıllık öğretmen Oya Adıyaman, “İmam hatip liselerinin arttırılma nedenini okullardaki özelleştirme oranını arttırmak. Bunu daha önceki bakanımız da söylemişti. ‘Özelleştirme oranı yurtdışında yüzde 20, bizim ülkede yüzde 12. Avrupa standartlarına erişmemiz gerekiyor’ dedi. Şu anki Milli Eğitim Bakanı da özel okul sahibi. Her şey ortada” dedi.

İmam hatiplerden üniversiteye giriş oranının düşük olmasının nedeninin, çocukların zorla imam hatip okullarına gönderilmesi olarak gösteren eğitimci Adıyaman, “Zorla yapılan bir işten başarı çıkar mı? Çıkmaz. Buna rağmen İmam Hatipler tercih edilmediği halde her geçen gün İmam hatip sayıları da arttırılıyor. Bakanlıktan bir ek yerleştirme daha bekleniyor. “ şeklinde konuştu.

“MÜFREDATIN İÇİ BOŞALTILIYOR”

İlköğretimlerde her yıl müfredatın değiştiğini söyleyen Oya Adıyaman,  “Müfredat değiştirilirken hiçbir öğretmenden, hiçbir eğitimciden görüş alınmıyor. Artık birilerinin fikirleriyle değişiyor.  Müfredattan Atatürkçü konular çıkartılıyor. Müfredatın içi boşaltılıyor. Buna da ‘çocuklar bunu anlayamayacak kadar küçük yaştalar.’ deniliyor ama 15 Temmuz’u anlayacak kadar da büyük yaştalar(!)  ‘Çocuklar bunları nasıl olsa ileriki yaşlarda da görecekler. İlkokulda görmeseler de olur’ deniliyor. Cumhuriyet Dönemini anlatırken Atatürk’ü anlatmaman mümkün değil. Bir de okullarda zorunlu gibi 15 Temmuz Gazi köşesi oluşturuldu.  15 Temmuz haftası çıkarıldı. Ekim ayının 2. Haftası 15 Temmuz haftası olacak.
“DEVLET OKULLARINA 1 LİRA ÖDENEK VERİLMİYOR”

Adıyaman, “Devlet okullarına 1 lira ödenek verilmiyor. Bu yüzden veliden katkı payı isteniyor. Bir yandan okul ihtiyaçları için veliden para isteniyor.  Devlet hem ödenek vermiyor hem de ‘veliden para alanı yakarım’ diyor. Böyle bir çelişki söz konusu.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı’nın ‘zorunlu eğitim’le ilgili ifadelerine değinen Adıyaman, “Neyi nereye oturtacak? Eğitimsiz kalsın demiyor. Ama söylenenleri değil icraatları gördükten sonra üzerine konuşmak çok daha doğru olacak. İlk kez umut veren bir Milli Eğitim Bakanı var karşımızda. Bugüne kadar öğretmene düşman bakan vardı. Şimdi ise öğretmenin yanında olduğunu hissettiren bir bakan var karşımızda. Bu nedenle ilk kez umutluyum.” dedi.

İLKÖĞRETİM KAYITLARINDA SAHTEKARLIK

İlköğretim kayıtlarında sahtekarlık yapıldığını da dikakt çeken Adıyaman, ”İlköğretim kayıtlarında adrese dayalı sistem geçerlidir. Kardeşi aynı okuldaysa veya anne babanın iş yerine yakınsa ya da özel eğitim öğrencisiyse ancak o şekilde mahallesinden başka bir okula kayıt yaptırabilir. Çoğu veli bu konuda sahtekarlık yapıyor. Çocuğun adresini başka yere taşıyorlar. Devlet bunu bilmiyor mu? Mümkün değil.” diye konuştu.

 

 

 

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar